Najwyższy szczyt Estonii

Masz Babo Najwyższy Szczyt Estonii

2 stycznia 2018 r. zdobyłyśmy z Dagą trzeci z najwyższych szczytów państw bałtyckich. Mimo zawrotnej wysokości 318 m n.p.m., co stanowi o jego przewadze nad najwyższymi szczytami Litwy i Łotwy, nie napracowałyśmy się zbytnio przy tym przedsięwzięciu. Zapraszam na wspólną wspinaczkę na najwyższy szczyt Estonii – Suur Munamägi. 


Położenie

Góra usytuowana jest w południowo-wschodniej części kraju, skąd już tylko trzy kroki od granicy z Łotwą i Rosją.


Dojazd

Kieruj się na Haanja – wieś, leżącą 1,5 km od miejsca docelowego.

Dotarcie do celu nie stanowi żadnej trudności. Co więcej, może być źródłem miłych doznań wzrokowych, bo końcowy (ok. 15 km) odcinek trasy ciągnie się przez urokliwe tereny leśne. Ponadto, jak na górską drogę przystało, jest ona dość wąska i kręta. Dla mnie in plus, bo moje upodobanie do górskich klimatów przekłada się również na typowe dla takich terenów drogi. Prawdę mówiąc, czułam się w górach bardziej w trakcie dojazdu niż na samym szczycie, ale ok, heheszki odkładam na chwilę na bok.


Dojazd do Suur Munamägi.

Dojazd do Suur Munamägi. Estonia.

Dojazd do Suur Munamägi.


Dopiero u końca trasy pojawił się mini dylemat. Przy dojeździe do Haanja nawigacja nakazywała skręcić w prawo, w drogę szutrową.


Haanja. Estonia.
O TU

Zważywszy na moje przygody na Łotwie stwierdziłam, że ryzykować nie będę i pocisnęłam prosto. To była słuszna decyzja. Krótko po wjeździe do wsi, ukazał się moim oczom elegancko oznakowany parking, z którego – po cofnięciu się kilka metrów – prowadzi oficjalna ścieżka na szczyt. Zaczyna się ona kilkunastoma schodkami, potem fragment betonowego podejścia, i końcowo znów schodki. Nie liczyłam, ale na wsi mówiom, że jest ich około 150.

Sto pięćdziesiąt schodków i święcisz estońskie triumfy, Bracie. 


Suur Munamägi.
Parking dla trekkingowców
Najwyższy szczyt Estonii.
Początek szlaku

Suur Munamägi.

Daga i estońskie elfy

Finał

Widoków – brak. Przynajmniej dla takich wyrzutków społeczeństwa, jak my, bo okazało się, iż na betonową wieżę, z której popatrzeć można nie tylko na estońskie, ale i na łotewsko-rosyjskie tereny, wpuszczają wszystkich. Poza psami. Wstęp na wieżę jest płatny, ale Dagi za żadne pieniądze wpuścić nie chcieli. Dziwne trochę, bo primo: nie było tam nikogo poza nami, secundo: Daga przecież tak piękna! Szybko wytłumaczyłyśmy sobie jednak, że w duszy mamy takie sztuczne wywyższenia terenu i po zrobieniu dokumentacji zdjęciowej poszłyśmy sobie na spacer.


Najwyższy szczyt Estonii.

Suur Munamägi. Najwyższy szczyt Estonii.
Miejsce nieprzyjazne psom
Korona Europy. Najwyższy szczyt Estonii.
…więc trochę się tu pobawimy
Najwyższy szczyt Estonii.
Daga wytarza się przy kamieniu pamiątkowym. I możemy iść. 
Najwyższy szczyt Estonii.
A tak wyglądała droga, w którą GPS kazał nam wjeżdżać. Latem pewnie dałoby radę stamtąd zawrócić, ale zimą… no jakoś odradzam. Poza tym nie przewidziano tu miejsca, gdzie można by zaparkować samochód, więc jeśli i Ciebie nawigacja prowadzi w tę stronę to błądzi. 
No chyba, że ustawiłeś trasę rowerową. To wtedy tak – wbijaj bez oporów.

Chcesz śledzić babskie zdobywanie kolejnych szczytów Europy? Dołącz TU – bądź na bieżąco w temacie! 

2 thoughts on “Masz Babo Najwyższy Szczyt Estonii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *